کمبود شیرخشک ادامه دارد/ منفرد: داروخانه ها در کمبود شیرخشک مقصر نیستند

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور با انتقاد از تکلیف غذا و دارو برای ثبت کد ملی متقاضیان شیرخشک در سامانه توسط داروخانه ها، گفت: سازمان غذا و دارو مشکل کمبود شیرخشک از داروخانه ها را می داند، در صورتی که تولید شود. 

به گزارش جهان تیتر؛ محمد منفرد 20 آبان ماه در همایش بزرگداشت حکیم محمد بن زکریای رازی و مسئول داروساز در شیراز اظهار داشت: تکالیف جدید سازمان غذا و دارو برای داروخانه ها بر اساس سهمیه بندی شیرخشک یکی از مشکلات داروسازان و داروسازان است. داروخانه ها دیکته شده به داروخانه ها؛ از جمله اینکه سهمیه بندی شیرخشک و ثبت کد ملی در سامانه مشکلات زیادی را برای داروخانه ها ایجاد کرده است.

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور افزود: ایران زمانی 110 میلیون قوطی شیرخشک تولید می کرد و زمانی صادرکننده این محصول بود اما اکنون با تولید 30 میلیون قوطی شیر خشک به یکی از واردکنندگان شیر تبدیل شده است. پودر اما سازمان غذا و دارو با کمبود شیر خشک مشکل دارد. از داروخانه ها و دستورالعمل جدید این سازمان هزینه های اضافی، جنگ اعصاب و درگیری را در نظر نگرفته است.

وی با بیان اینکه این روزها صنعت دارو دچار آسیب های زیادی شده است، گفت: پلتفرم ها یکی از موضوعاتی است که می تواند برای داروخانه های بخش خصوصی مشکلات زیادی ایجاد کند.

رئیس انجمن داروسازان استان فارس طرح دارو یار را انقلابی در صنعت داروسازی کشور دانست و تصریح کرد: اجرای آن جسارت زیادی می طلبید اما به دلیل همکاری نکردن برخی افراد این طرح با مشکل مواجه شد.

منفرد به عدم پرداخت مطالبات داروخانه ها توجه کرد و افزود: طبق مصوبه شورای اسلامی، مطالبات داروخانه ها باید یک ماه پس از تحویل مدارک پرداخت می شد اما هیچ یک از مطالبات پرداخت نشده است.

کمبود شیرخشک ادامه دارد/ منفرد: داروخانه ها در کمبود شیرخشک مقصر نیستند

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور مصوبه جدید بانک مرکزی در خصوص کارمزد معاملات داروخانه را یکی دیگر از مشکلات این قشر دانست و گفت: اخذ کارمزد برای معاملات زیر 600 هزار تومان برای داروخانه هایی که اقلامی از 500 تومان به بالا دارند واضح است. بی عدالتی و امیدواریم این مصوبه از طریق شورای اسلامی یا دیوان عدالت اداری پیگیری شود.

وی تاکید کرد: دولت های دنیا در صدد حذف پول کاغذی و کاهش تولید ارز و سوق دادن مبادلات به سمت الکترونیک هستند زیرا مزیت خوبی برای دولت ها و شهروندان دارد.

منفد ادامه داد: دیوان عدالت اداری برای رهایی از صنعت دارو تیراندازی کرد و به هر شخص حقیقی غیرمتخصصی اجازه تاسیس داروخانه را داد و تاسیس داروخانه را شایسته همه دانست.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: جامعه داروسازی نمی تواند تنها به فکر درآمدزایی باشد، اگر مجوز تاسیس داروخانه به غیر داروساز داده شود، آن فرد فقط به فکر منافع شخصی و اقتصادی است، اما داروساز به احترام خود سوگند یاد کرد. او خود، وجدان و سلامت بیماران را در اولین معیار قرار می دهد که با هیچ پولی قابل مقایسه نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا