چهار درصد از بودجه درمان کشورها صرف درمان سینوزیت می شود

دکتر علی گلجانیان تبریزی، متخصص گوش و حلق و بینی درباره عفونت سینوزیت می گوید: حدود چهار درصد از کل بودجه درمانی در کشورهای پیشرفته صرف درمان سینوزیت می شود.

به گزارش جهان تیتر؛ سینوزیت یک مشکل تنفسی رایج است که در اثر التهاب یا تورم بافت پوشاننده سینوس‌ها ایجاد می‌شود و باعث مسدود شدن و پر شدن سینوس‌ها می‌شود. به طور معمول، هوا در سینوس ها جریان دارد، زمانی که داخل سینوس با مخاط پر می شود، باکتری ها شروع به رشد می کنند و این باعث عفونت سینوس می شود.

حفره های هوایی واقع در استخوان های صورت در گونه، پیشانی و اطراف بینی را سینوس می نامند. این حفره های کوچک هوا توسط یک پوشش سلولی نرم به نام موکوس احاطه شده اند که معمولاً ترشحات کمی دارد و از گلو یا بینی تخلیه می شود. اگر سینوس ها ملتهب و متورم شوند، در ترشح ترشحات اختلال ایجاد می شود، صورت و نواحی اطراف بینی متورم شده و تنفس طبیعی مختل می شود.

در فصول سرد سال به دلیل خشکی مجاری تنفسی، سینوزیت شیوع بیشتری دارد.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مهمترین علائم سینوزیت را درد پیشانی و صورت، کاهش حس بویایی، احتقان بینی، ترشح سبز رنگ بینی، پری و سنگینی صورت و تب بالای 38.5 عنوان کرد.

وی افزود: شستشو با سرم نمکی، تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک و تجویز قطره بینی توسط پزشک از مهم ترین راه های درمان سینوزیت است.

وی با بیان اینکه انواع سینوزیت را می توان به سه نوع مزمن، تحت حاد و حاد تقسیم کرد، خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها سینوزیت را مهم ترین علت غیبت کارکنان از محل کار می دانند.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: اگر 48 ساعت پس از شروع درمان تب کم نشد و علائم بهبود نیافت، افراد باید دوباره به پزشک مراجعه کنند.

وی همچنین هشدار داد که عوارض چشمی و مغزی در کودکان زیر 2 سال بسیار شایع است و باید به سرعت درمان شود.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه هشدار داد: عوارض چشمی و مغزی این بیماری در کودکان زیر دو سال بسیار شایع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا