واردات تلفن همراه در اختیار وزارت صمت است

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات، کل فرآیند تخصیص ارز تلفن همراه و همچنین قطعات موبایل تولید داخل زیر نظر وزارت حراست است.

به گزارش جهان تیتر؛ معاون امور مجلس وزارت ارتباطات اعلام کرد که روند مربوط به تخصیص ارز و فرآیند واردات گوشی موبایل و همچنین قطعات تولید داخل گوشی در اختیار وزارت امنیت است.

وزارت صمت

بانک مرکزی: فرایند تخصیص ارز موبایل در اختیار وزارت صمت است

مدیران اداره تخصیص ارز بانک مرکزی طی مکاتبه ای با معاونت ارتباطات و برنامه ریزی شورای اسلامی، نکاتی را در خصوص روند تخصیص ارز تلفن همراه در کشور مطرح کردند.

واردات موبایل

در این  مکاتبه بر اساس نامه قبلی رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در خصوص واردات و تخصیص ارز انواع گوشیهای هوشمند تلفن همراه آمده است؛  در فرایند واردات ابتدا وزارتخانه صنعت معدن و تجارت با همکاری سازمانهای ذی ربط پس از بررسیهای لازم و طی تشریفات مرتبط از جمله تشکیل پرونده دریافت پیش فاکتور پروفرما و کارت بازرگانی وارد کننده کنترل شناسایی و تطبیق مشخصات متقاضی احراز هویت با مدارک و مستندات مربوط ضمن لحاظ نیازهای کالایی کشور نسبت به ارایه مجوز واردات کالا (کد) ثبت سفارش 8 رقمی اقدام مینمایند.

ثبت سفارش (8)رقمی مشخصات واردات کالا و یا خدمات عنوان و مقدار کالا مبلغ ارزی نام  ارز کدهای تعرفه شرح تعرفه نام متقاضی و مشخصات کامل وارد کننده نحوه حمل و تحویل کالا و …… را تعیین مینماید.

پس از صدور ثبت سفارش توسط وزارت صنعت معدن و تجارت در سامانه جامع تجارت براساس گروه بندیها و تعرفه های تعیین شده از سوی وزارت خانه های مربوط

با توجه به درخواست بانک ها و با توجه به منابع ارزی موجود، بانک مرکزی ارزی را برای ثبت سفارش مجوز ورود کالا اختصاص می دهد.

بانک مرکزی فرآیند تخصیص عرضه و فروش ارز را تنها بر اساس گروه‌بندی‌های وزارت صنعت معدن و تجارت انجام می‌دهد که صرفاً بر اساس ثبت سفارش‌ها، مجوزهای اخذ شده برای واردات کالا و خدمات از وزارت صنعت معدن و تجارت انجام می‌شود.

بنابراین شناسایی دقیق کالا خارج از چارچوب وظایف این بانک بوده و این بانک صرفاً با توجه به منابع ارزی در اختیار نسبت به تخصیص و تأمین ارز کالاها و خدماتی که مراحل قانونی اخذ مجوز و ثبت سفارش را طی نمودهاند اقدام مینماید.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا