تصمیم هوش مصنوعی برای چک های برگشتی؟/ برنامه جدید مجلس و بانک مرکزی برای بهبود وضعیت چک ها

بر اساس اظهارات تدوین‌کننده قانون چک در مجلس، بانک مرکزی در نظر دارد پس از اجرای قانون جدید چک از هوش مصنوعی برای قضاوت در مورد چک‌های برگشتی استفاده کند.

به گزارش جهان تیتر؛ بر اساس اظهارات تدوین‌کننده قانون چک در مجلس، بانک مرکزی در نظر دارد پس از اجرای قانون جدید چک از هوش مصنوعی برای قضاوت در مورد چک‌های برگشتی استفاده کند.

چرا دوربین پرچمدار بعدی سونی اکسپریا یک شاهکار است؟

حجم بالای چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر، یکی از مشکلات مهم در نظام بانکی ایران بوده و اثرات اقتصادی و حتی اجتماعی قابل توجهی را در پی داشته است. همین موضوع سبب شد تا دولت و مجلس شورای اسلامی، به فکر تغییر قانون چک بیافتند تا به وضعیت این چک‌های بی‌محل سر و سامان دهند. در این راستا، قانون جدید چک از خرداد ماه سال ۱۴۰۰ آغاز کلید خورد و اجرای کامل آن تا سال ۱۴۰۱ ادامه یافت.

طبق آمار، قانون جدید چک توانسته است میزان چک های برگشتی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به گفته معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، قبل از اجرای قانون جدید روزانه 10 نفر به دلیل صدور چک های برگشتی روانه زندان می شدند. با اجرای این قانون تعداد زندانیان چک 96 درصد کاهش یافته و اکنون هر سه روز یک نفر روانه زندان می شود. این دلیل به زندان می رود.

اکنون به گفته ابوالفضل ابوترابی، تدوین کننده قانون چک در مجلس، بانک مرکزی در نظر دارد زیرساخت نرم افزاری برای قضاوت چک های برگشتی در حوزه چک های الکترونیکی از طریق هوش مصنوعی فراهم کند.

.

استفاده از هوش مصنوعی قانونی است؟

بر اساس اظهارات ابوترابی، زیرساخت‌های قانونی برای استفاده از هوش مصنوعی در حوزه چک‌های برگشتی وجود دارد و پس از فراهم شدن زیرساخت‌های نرم‌افزاری، کار در این حوزه آغاز خواهد شد. وی همچنین توضیح داد که صدور چک‌های برگشتی فرآیند پیچیده‌ای ندارد و صدور احکامی مثل مسدودی حساب، توقیف اموال و صدور حکم جلب در زمان‌های مشخص در قانون پیشبینی شده و اجرای آن با استفاده از هوش مصنوعی امکان‌پذیر است.

هوش مصنوعی برای چک‌های برگشتی تصمیم می‌گیرد؟/ برنامه جدید مجلس و بانک مرکزی برای بهبود وضعیت چک‌ها

ایرانیان رتبه‌بندی می‌شوند

طراح قانون جدید چک همچنین از رتبه‌بندی اعتبار اجتماعی مردم توسط سازمان رتبه بندی ایرانیان خبر داد. طوری که افراد بر اساس اعتبار اجتماعی‌شان مثل نداشتن پرونده قضایی، برای صدور چک الکترونیک در ۱۵ رده از رنگ سفید برای بالاترین رتبه تا قرمز پررنگ به عنوان پایین‌ترین رتبه، طبقه‌بندی می‌شوند. به این ترتیب زمانی که فردی بخواهد چکی را از شخصی قبول کند، می‌تواند رتبه آن فرد را در سیستم مشاهده کند که فرد مورد نظر برای صدور چک چه رتبه‌ای را از نظر اعتبار اجتماعی داراست.

قانون جدید چک پرونده‌های قضایی را کاهش نداد

با وجود تلاش‌های مجلس و بانک مرکزی برای کاهش اثرات منفی مبادلات چک، رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران اخیرا اعلام کرده بود که این قانون تأثیر چندانی در سیستم قضایی ایران با توجه به اهداف قانون‌گذار نداشته و سبب کاهش مراجعه مردم به محاکم و کاهش تشکیل پرونده‌های قضایی نشده است.

ربیع‌ا… قربانی با تقسیم‌بندی اهداف اجرای این قانون به دو دسته اقتصادی و قضایی، توضیح داد: «از منظر مسائل اقتصادی، اینکه سخت‌گیری در صدور دسته چک توسط بانک‌ها به عمل آید و سعی شود در خود نظام بانکی با ضمانت اجرایی از جمله مسدود کردن تمام حساب‌های صادرکننده چک بلامحل و نیز برای عامه مردم اعتماد به چک به وجود آید، مسلماً از موفقیت‌های این قانون است. البته اینکه عملا در عرصه اقتصادی، قانون جدید چک سبب اعتبار و اعتماد مردم به چک شده یا خیر، مستلزم ارائه داده‌های آماری در مجامع اقتصادی و آماری است.»

قانون جدید چک قواعد دادرسی را به هم ریخته است

قربانی در ادامه تصریح کرد که با اجرای این قانون، تعداد پرونده‌های مطالبه وجه چک به شکل سابق کاهش یافته، اما در عوض، این قانون ایجاد دعاوی جدیدی در سیستم قضایی کشور را در پی داشته است. البته به گفته رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران، این دعاوی به غیر از دعاوی است که از طریق کیفری مطرح می‌شود. در واقع این قانون نرخ طرح دعوی را افزایش داده و برخی قواعد دادرسی را به هم ریخته است.

در حالی که رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران، عملکرد مجلس شورای اسلامی در تصویب قانون جدید چک را ریشه مشکلات حاصل از این قانون می‌داند، حال باید دید که برنامه جدید بانک مرکزی و مجلس برای استفاده از هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری‌ها درباره چک‌های برگشتی تا چه میزان عملی است و تا چه میزان می‌تواند اثرات منفی این چک‌ها را کاهش دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا