موانع فنی سند «الکترونیکی» ازدواج رفع می شود

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند ازدواج تک برگی عملاً اجرایی شده و فقط باید برخی موانع فنی را برطرف کنیم.

به گزارش جهان تیتر؛ صفدر کشاورز در گفت وگو با ایسنا، درباره سند ازدواج الکترونیکی و تک برگی و اینکه آیا زیرساخت های این امر مهیا است، گفت: این امر قابل اجرا است و اجرایی شده است. فقط باید برخی از موانع آن از جمله موانع فنی و فناوری را برطرف کنیم، اما مسئله اصلی این است که سند به صورت الکترونیکی صادر می شود.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: فرآیند تک برگی اجرا شده و در حال پیگیری هستیم.

کشاورز هدف از برنامه تحول قوه قضاییه در اداره صدور گواهی ازدواج الکترونیکی را تسهیل خدمات و ارائه خدمات صحیح به مردم عنوان کرد و گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور روند ثبت ازدواج را تغییر داده است.

به گزارش ایسنا، دفاتر ازدواج و طلاق در گذشته برای ثبت ازدواج یا طلاق مشخصات و مدارک را در دفاتر کاغذی و سنتی ثبت می کردند، اما به مرور زمان به دلیل مشکلات و ایرادات ثبت سنتی، دفاتر اسناد رسمی موظف به ثبت نام شدند. مشخصات طرفین و ثبت واقعه ازدواج. یا طلاق را در دفاتر الکترونیکی انجام دهند و از زوجین اثر انگشت و امضای دیجیتال بگیرند و در نهایت پس از ثبت الکترونیکی ازدواج، سند کاغذی در اختیار آنها قرار گیرد. به منظور تسهیل در امور مردم، دسترسی آسان و جلوگیری از جعل این اسناد، اولین سند ازدواج الکترونیکی در 12 آبان ماه سال جاری صادر شد. پس از ثبت ازدواج در دفاتر ازدواج، پرونده یا لینکی در اختیار زوجین قرار می گیرد که با مراجعه به آن، محتوای سند ازدواج قابل مشاهده است.

خروجی سند الکترونیکی ازدواج در ابعاد کاغذ A ۴ و تک برگی بوده و دارای کد شناسه یکتا است. زوجین می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت من بر اساس کد ملی و شناسه یکتا به اطلاعات و مشخصات مندرج در سند الکترونیکی ازدواج دسترسی داشته باشند. همچنین دستگاه‌هایی که در مواقع نیاز می‌خواهند اصالت این سندها را احراز کنند می‌توانند متن سند را ملاحظه و صحت آن را احراز کنند. همچنین از تاریخ ۳ آبان ماه ۱۴۰۲ ارائه سند ازدواج برای اخذ وام ازدواج ممنوع است و بانک‌ها باید برای احراز اصالت اسناد ازدواج الکترونیکی به سامانه ثبت من مراجعه کنند و دیگر ضرورتی برای حمل دفترچه ازدواج وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا