قیمت تن ماهی در ایران 30 درصد گرانتر از دنیاست!

قیمت کنسرو تن ماهی نیز در یک ماه گذشته افزایش یافته و از 72 به 74 هزار تومان به 87 هزار و 500 تومان رسیده است.

به گزارش جهان تیتر؛ مسعود بختیاری رئیس سندیکای کنسرو ایران گفت: ماهی تن از جمله هوور یا گیدر مهمترین ماده اولیه برای تولید کنسرو است و افزایش بی رویه قیمت آن باعث افزایش قیمت کنسرو شده است که می تواند باعث حذف این محصول از سبد غذایی افراد شود. بودن

وی افزود: در حال حاضر هر کیلوگرم ماهی تن صید محلی 158 هزار تومان به فروش می رسد در حالی که قیمت آن کمتر از یک سال قبل حدود 50 هزار تومان بوده یعنی سه برابر شده است.

رئیس سندیکای کنسرو ایران ادامه داد: قیمت جهانی هر کیلوگرم ماهی تن صید شده صنعتی حدود 2.5 دلار است که با احتساب نرخ دلار بازار آزاد، حدود 30 درصد بیشتر از نرخ فروش داخلی ماهی است.

نبود قیمت گذاری برای ماهی تون

وی تصریح کرد: برای تنظیم بازار کنسرو ماهی در کشور نیازمند تسهیل واردات ماهی تن و تعدیل قیمت ماهی تن صید شده در داخل هستیم. برآورد ما این است که قیمت کل ماهیان داخلی با توجه به استفاده از سوخت یارانه ای کمتر از صد هزار تومان باشد.

بختیاری تصریح کرد: آمادگی داریم در کمیته ای با حضور دستگاه های ذیربط قیمت نهایی ماهی تن صید شده داخلی را بررسی کنیم.

وی گفت: در حالی که صید در ایران با سوخت یارانه ای انجام می شود، قیمت گذاری روی آن وجود ندارد و این محصول بالاتر از نرخ بین المللی به فروش می رسد.

بختیاری با بیان اینکه هیچ منع قانونی برای واردات ماهی تن وجود ندارد، تصریح کرد: در تخصیص و تامین ارز مورد نیاز واردات ماهی تن با مشکل مواجه هستیم و از سوی دیگر برای ترخیص این محصول از گمرک نیز با مشکل مواجه هستیم. و دامپزشکی و هماهنگی لازم وجود ندارد. .

رئیس سندیکای کنسرو ایران ادامه داد: در صورت تسهیل واردات ماهی تن، قیمت ماهیان داخلی نیز تعدیل می شود و در نهایت از افزایش قیمت کنسرو ماهی تن جلوگیری می شود.

بختیاری افزود: تولیدکنندگان امیدوارند با جلوگیری از افزایش قیمت ماهی تن از افزایش قیمت کنسرو ماهی نیز جلوگیری شود.

افزایش 2.2 برابری قیمت کنسرو تن ماهی در یک سال گذشته

بنابر این گزارش قیمت کنسرو ماهی تن معروف به تن ماهی نیز در یک سال گذشته نزدیک به 2.2 برابر افزایش داشته است.

 قیمت مصرف‌کننده کنسروهای 180 گرمی تن ماهی در  آبان سال قبل 39 هزار و 900 تومان بود که اکنون بر اساس مشاهدات میدانی به 87 هزار و 500 تومان رسیده است.

قیمت کنسرو ماهی تن در یک ماه گذشته نیز افزایش داشته و از 72 تا 74 هزار تومان به 87 هزار و 500 تومان رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا