قدرتمندتر از این موشک نیست / پرتاب قدرتمندترین موشک تاریخ

پس از گذشت نزدیک به ۷ ماه از اولین آزمایش پرواز مداری استارشیپ، قدرتمندترین موشک تاریخ، اسپیس ایکس امروز برای دومین بار فضاپیمای غول پیکر خود را آزمایش کرد. در این آزمایش پرتاب فضاپیما با موفقیت انجام شد و دو قسمت بالا و پایین از هم جدا شدند اما در نهایت هر دو تقویت کننده و فضاپیما در هوا منفجر شدند.

به گزارش جهان تیتر؛ در دومین آزمایش فضاپیمای استارشیپ، بخش های مرحله اول و دوم در ساعت 16:33 به وقت ایران با موفقیت از زمین بلند شدند و به آسمان رفتند. پس از حدود دو دقیقه، تقویت کننده Super Heavy 33 موتورهای رپتور خود را خاموش کرد و از قسمت بالایی فضاپیما جدا شد. با این حال، چند ثانیه پس از مشتعل شدن موتورهای رپتور و دور شدن سوپر هوی از سفینه فضایی، تقویت کننده که در شرف بازگشت به اقیانوس بود، در آسمان منفجر شد.

دومین آزمایش پرواز مداری استارشیپ اسپیس ایکس

قسمت بالایی فضاپیما که به استارشیپ معروف است، برای دقایقی به پرواز و افزایش ارتفاع ادامه داد، اما در نهایت مرکز کنترل با فضاپیما قطع شد و اعلام شد که سیستم انهدام خودکار فعال شده است. بدین ترتیب قسمت بالایی سفینه فضایی نیز قبل از بازگشت و فرود در اقیانوس در آسمان منفجر شد.

مسئولان اسپیس ایکس می گویند با وجود انفجار Starship و Super Heavy، جداسازی این دو قسمت از یکدیگر برای آنها بسیار مهم بوده و در این زمینه موفق بوده اند. با این حال، آنها به جمع آوری داده ها ادامه خواهند داد تا ببینند چه مشکلاتی باعث انفجار شده و مانع از بازگشت تقویت کننده و فضاپیما به اقیانوس شده است.

قدرتمندتر از این موشک نیست / پرتاب قدرتمندترین موشک تاریخ

فضاپیمای استارشیپ پیش‌تر در تاریخ ۳۱ فروردین اولین آزمایش مداری خود را انجام داده بود که با شکست همراه شد. در آن آزمایش به‌دلیل بروز مشکل در سیستم فضاپیما، بوستر سوپر هوی از استارشیپ جدا نشد و در نهایت این فضاپیما پس از چندبار چرخش در آسمان به‌طور کامل منفجر شد.

به دنبال پرتاب ناموفق قبلی، تغییراتی در خود فضاپیما و البته در سکوی پرتاب ایجاد شد. این سکو به دلیل نیروی زیاد به شدت تخریب شد. در نتیجه اسپیس ایکس طراحی خود را تغییر داد و از مواد قوی تری استفاده کرد. علاوه بر این در حال حاضر از سیستم خنک کننده آبی استفاده می شود تا مشکل تست قبلی پیش نیاید.

Super Heavy Booster از 33 موتور رپتور استفاده می کند که نیروی عظیمی تا 75 میلیون نیوتن تولید می کند. این موشک قدرتمندترین موشکی است که تاکنون توسط بشر ساخته شده است و تقریباً دو برابر موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا (SLS) قدرتمندتر است.

شرکت فضایی ایلان ماسک آرزوی سفر بین سیاره ای با فضاپیمای استارشیپ را دارد و می خواهد انسان ها را به مریخ ببرد. البته قبل از رسیدن به مریخ، فضانوردان به ماه می روند و از کشتی ستاره ای برای سفرهای خود به ماه زمین استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا