انسان واقعی را پیدا کنید/ تستی برای چشمان تیزبین

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، هوش مصنوعی (AI) می تواند تصاویری از چهره سفیدپوستان ایجاد کند که بیشتر شبیه چهره واقعی انسان است.

به گزارش جهان تیتر؛ آیا می توانید بگویید کدام یک از تصاویر زیر جعلی و کدام واقعی هستند؟ 5 تصویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی پاسخ در انتهای متن آمده است.

چالش واقعی یا کیک با هوش مصنوعی/ کدام تصویر واقعی است؟/ عکس

بر اساس این مقاله منتشر شده در مجله Psychological Science، با توجه به اینکه الگوریتم های هوش مصنوعی معمولا با تصاویر چهره افراد سفیدپوست آموزش داده می شوند، عملکرد بهتری در بازسازی آنها دارند.

هنگامی که هوش مصنوعی با تصاویر چهره های سفید آموزش داده می شود، بیشتر از سایر نژادها، درک بهتری از شکل ظاهری یک چهره معمولی یا خاص به دست می آورد.

دکتر ایمی داول، نویسنده اصلی مقاله، می‌گوید: «اگر چهره‌های سفید ایجاد شده توسط هوش مصنوعی به طور مداوم واقعی‌تر تلقی شوند، این فناوری می‌تواند با تشدید تعصبات نژادی آنلاین، عواقب جدی برای افراد رنگین‌پوست داشته باشد.

در حال حاضر، این مشکل در فناوری‌های هوش مصنوعی مورد استفاده برای ایجاد عکس‌هایی با ظاهر حرفه‌ای مشهود است. هنگامی که این فناوری بر روی افراد رنگین پوست استفاده می شود، هوش مصنوعی رنگ پوست آنها را تغییر می دهد.

با توانایی هوش مصنوعی برای ایجاد تصاویر فوق واقعی، مردم دیگر نمی توانند برای تشخیص تصاویر واقعی و جعلی به نشانه های بصری اعتماد کنند.

فناوری هوش مصنوعی آنقدر سریع در حال پیشرفت است که احتمالاً تفاوت بین تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی و چهره انسان به زودی از بین خواهد رفت.

این یافته ها محققان را نگران کرده است. زیرا با «واقع گرایی یا فراواقع گرایی افراطی» هوش مصنوعی، مردم اغلب تصاویر جعلی را تشخیص نمی دهند و فریب می خورند.

این عامل فرصت هایی را برای هکرها ایجاد کرده است تا از هوش مصنوعی برای رسیدن به اهداف نادرست خود استفاده کنند.

اخیراً مرکز امنیت ملی سایبری بریتانیا درباره ایجاد ربات‌های هوش مصنوعی هشدار داده است که می‌توانند با انتشار اطلاعات نادرست و ایجاد کمپین‌های نادرست بر انتخابات بریتانیا و آمریکا در سال 2024 تأثیر بگذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا