عجیب و باورنکردنی/ کشف دو میلیون ماده جدید با هوش مصنوعی گوگل

محققان مواد جدیدی را با استفاده از یادگیری ماشین شناسایی کردند تا ابتدا ساختارهای آزمایشی این مواد را تولید کنند و سپس پایداری احتمالی آنها را اندازه‌گیری کنند.

به گزارش جهان تیتر؛ بر اساس مقاله ای که در روز چهارشنبه در Nature منتشر شد، مجموعه ای از موادی که به طور تجربی در طبیعت یافت نشده اند، اکنون با استفاده از ابزار هوش مصنوعی به نام GNOME کشف شده اند که بیش از 45 برابر تعداد مواد کشف شده در تاریخ علم است. .

محققان Google DeepMind 2.2 میلیون ساختار کریستالی جدید را کشف کرده اند که منجر به پیشرفت های زیادی در زمینه های مختلف می شود و قدرت هوش مصنوعی را در کشف مواد جدید نشان می دهد. در واقع، محققان از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی ساختار بیش از ۲ میلیون ماده جدید استفاده کرده‌اند که می‌تواند مزایای گسترده‌ای در بخش‌هایی مانند انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشد.

محققان قصد دارند 381000 مورد از امیدوارکننده‌ترین سازه‌ها را در دسترس دانشمندان دیگر قرار دهند تا بتوانند قابلیت حیات خود را در زمینه‌هایی از سلول‌های خورشیدی تا ابررساناها بسازند و آزمایش کنند. این سرمایه گذاری نشان می دهد که چگونه استفاده از هوش مصنوعی می تواند سال ها تجربه را دور بزند و به طور بالقوه محصولات و فرآیندهای بهبود یافته را ارائه دهد.

به گفته محققان، علم مواد اساساً جایی است که تفکر انتزاعی با دنیای فیزیکی ملاقات می کند. محققان تصمیم گرفته اند کریستال های جدیدی را کشف کرده و به 48000 مورد شناسایی شده اضافه کنند.

عجیب و باورنکردنی/ کشف دو میلیون ماده جدید با هوش مصنوعی گوگل

بیلگه یلدیز، استاد مؤسسه فناوری ماساچوست که در هیچ یک از این مطالعات شرکت نداشت، گفت: این اکتشافات اجازه می دهد تا مواد جدید را “با سرعت لازم برای مقابله با چالش های بزرگ جهان” شناسایی کنیم. او افزود که این تلاش‌ها نشان‌دهنده «پیشرفت بسیار هیجان‌انگیز» برای «دسترسی به مواد با سرعتی بسیار سریع‌تر از رویکردهای تجربی و سنتی موجود است».

محققان گوگل دیپ مایند می گویند این پیشرفت تعداد مواد پایدار شناخته شده را تا ضریب 10 افزایش می دهد و برخی از آنها می توانند برای همه چیز از باتری گرفته تا ابررساناها مفید باشند، مشروط بر اینکه آنها را از آزمایشگاه خارج کرده و به تولید انبوه برسانند.

به گفته کارشناسان، این نوید دهنده اتوماسیون برای انواع جدیدی از سنتز مواد در جهان است. در واقع، مدل‌های یادگیری ماشین، زمانی که بر روی داده‌های زیادی آموزش ببینند، واقعاً جنبه‌های جالب مکانیک کوانتومی را یاد می‌گیرند و می‌توانند چیزهایی را تعمیم داده و پیش‌بینی کنند که هرگز در مورد آنها آموزش ندیده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا