شیوع بالای سردرد در بین نوجوانان / حدود 14 درصد از جمعیت بزرگسال کشور از سردردهای میگرنی رنج می برند

رئیس انجمن سردرد ایران از شیوع بالای سردرد در بین نوجوانان در کشور خبر داد و گفت: حدود 14 درصد از جمعیت بزرگسال کشور دچار سردردهای میگرنی هستند.

به گزارش جهان تیتر؛ از سوی انجمن سردرد ایران، منصوره تقا روز پنجشنبه در حاشیه اولین دوره آموزشی پرستار متخصص سردرد که در بیمارستان سینای تهران در حال برگزاری است، گفت: در کشورهای پیشرفته، پرستار متخصص سردرد عنوان بسیار آشناست و خدمات ارائه شده توسط این پرستاران بسیار گسترده است و مزایای زیادی برای بیماران به ارمغان می آورد.

وی ادامه داد: هدف اصلی این برنامه تربیت پرستاران در زمینه سردرد است تا بتوانند از افرادی که از انواع سردردها رنج می برند از جمله بیماران مراجعه کننده به کلینیک سردرد و کلینیک مغز و اعصاب حمایت درمانی خوبی داشته باشند. به عنوان بیماران بستری در بیمارستان به دلیل سردردهای خاص مانند افزایش فشار. دارای لخته در داخل جمجمه و یا در سیستم وریدی مغز بوده و از نظر روند درمان به دلیل احتمال عوارض دارویی و درمانی و حتی نیاز به ویزیت مجدد خدمات ارائه دهند.

رئیس انجمن سردرد ایران با اشاره به آمار ارائه شده در سال 2018 از سوی سازمان های بین المللی درباره سردرد گفت: در این بررسی ها سردردهای میگرنی در افراد زیر 50 سال به عنوان اولین علت ناتوانی در جهان شناخته شده است که در ما بر اساس بررسی های چند سال پیش در مورد علل ناتوانی در زمینه بیماری ها، سردرد به عنوان اولین علت ناتوانی شناخته شد.

تقا اضافه کرد: سردرد میگرنی در ایران در جمعیت بزرگسال حدود 14 درصد است که در مقایسه با کل جمعیت کشور برای افرادی که فقط از میگرن رنج می برند بسیار زیاد است و این آمار در گروه نوجوانان درصد بسیار بالاتری را نشان می دهد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در نظرسنجی که توسط گروه تحقیقاتی ما از نوجوانان مدارس انجام شد، 60 درصد نوجوانان اظهار داشتند که در سه ماه گذشته چندین بار سردرد را تجربه کرده‌اند و بسیاری از اوقات این سردردها منجر به غیبت از مدرسه یا مدرسه می‌شود. کاهش کارایی این افراد در مدرسه که علل شایع آن سردردهای میگرنی، سردردهای تنشی و سردردهای پس از آسیب های خفیف با فعالیت های ورزشی بود.

این فوق تخصص بیماری های مغز و اعصاب به وجود سردرد به دلیل مصرف مسکن ها اشاره کرد و گفت: این نوع سردرد در کشور ما بسیار شایع است و افراد بدون مراجعه به پزشک یا تکمیل درمان شروع به مصرف بیش از حد مسکن می کنند. باعث ایجاد سردرد جدیدی در فرد می شود که نسبت به درمان مقاوم تر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا