سیگنال مهم بودجه 1403 به اقتصاد ایران / بودجه سال آینده چقدر تورمی است؟

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برخی معتقدند نمی توان از جامعه فقیر مالیات گزاف گرفت، می گوید: معتقدم دولت می تواند با مالیات بر خود حکومت کند اما نکته اینجاست که اراده ای برای مقابله با معافیت های بی مورد یا فرار مالیاتی وجود ندارد.  

به گزارش جهان تیتر؛ این در حالی است که قرار است یکشنبه هفته آینده رئیس دولت سیزدهم سند دخل و خرج سال آینده را به مجلس ببرد که بخشی از متن و اعداد آن در روزهای اخیر منتشر شد. اعداد و ارقامی که در روزهای گذشته مورد انتقاد صریح کارشناسان و صاحب نظران اقتصاد قرار گرفت؛ به ویژه، افزایش 50 درصدی درآمدهای مالیاتی این ابهام را ایجاد کرد که چگونه مالیات ها در اقتصادی که با رکود و کاهش شدید تقاضا مواجه است، می تواند بالا باشد.

بر این اساس در حال حاضر این سوال مطرح می شود که اعداد و ارقام بودجه سال آینده چه پیامی برای اقتصاد ایران دارد؟ آلبرت بغزیان در این خصوص در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: بودجه یک پنجم برنامه 5 ساله است، بنابراین اگر بودجه طبق برنامه نوشته نشده باشد به این معنی است که سال قبل را با یک افزایش داده اید. افزایش ارقام ناشی از تورم، گسترش فعالیت ها و بودجه سال 1403 بوده است.

این کارشناس اقتصادی بیان می کند: بی شک بودجه از نظر هزینه ای انبساطی اما از نظر درآمدهای مالیاتی انقباضی است. اما تورمی بودن یا نبودن بودجه سال آینده بستگی به این دارد که از چه مدلی برای شبیه سازی بودجه استفاده کرده باشیم.

بغزیان بیان می کند: در مجموع اگر برنامه ای برای مبارزه با تورم نداشته باشیم با توجه به اینکه کشور به لحاظ ساختاری با تورم مواجه است، بودجه نیز تورمی خواهد بود. اما اینکه لایحه بودجه سال آینده چقدر تورمی خواهد بود بستگی به میزان تحقق درآمدهای مالیاتی دارد. این در حالی است که هزینه ها قطعا انجام شده است.

وی متذکر می‌شود: ما وقتی به درآمدهای مالیاتی می‌رسیم، می‌بینیم که با یک نااطمینانی همراه است و بودجه نیز بر همان اساس بسته شده است.

سیگنال مهم بودجه ۱۴۰۳ به اقتصاد ایران/ بودجه سال آینده چقدر تورمی است؟

بودجه فقط روی کاغذ کسری ندارد

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این‌که بودجه روی کاغذ کسری ندارد، می‌گوید: این‌که بودجه عملی شود و به چاپ پول منتهی می‌شود، الان نمی‌توان حرفی زد، اما مسلما تاریخ و سابقه نشان داده که دولت‌ها به طور معمول خیلی خوشبینانه بودجه را می‌بندند و عدم تحقق درآمدهای مالیاتی به خاطر فرار بیشتر یا جمع‌آوری دیرتر مالیات‌ها است.

بغزیان می‌افزاید: این نکته را هم باید در نظر گرفت که ما در شرایط تحریمی قرار داریم. این‌که بگوییم بودجه با نگاه به تحریم نوشته شده، مصداقی در آن پیدا نمی‌کنیم. فقط می‌گوییم تحریم‌ها را هم دیده‌ایم، اما کجای بودجه، اشاره‌ای نمی‌شود.

وی تصریح می‌کند: در کل اعتقاد دارم که از نظر تبعات اقتصادی، اظهارنظری نمی‌توان درباره بودجه داشت، چون براساس یک مدل و در ارتباط با یک برنامه ۵ ساله پیش نمی‌رویم.

اراده‌ای برای مبارزه با معافیت‌های مالیاتی غیرضروری وجود ندارد

این کارشناس اقتصادی درباره اینکه برخی معتقدند نمی توان از جامعه فقیر مالیات گرفت، می گوید: معتقدم دولت می تواند با مالیات خود را اداره کند، اما نکته اینجاست که اراده ای برای مقابله با معافیت های بی مورد و یا فرارهای مالیاتی وجود ندارد.

بغزیان می افزاید: به نظر من باید مدل پشت این مالیات ها را در نظر گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا