تاریخ بروزرسانی مهم اتریوم مشخص شد!

اعضای توسعه دهنده شبکه زیرساخت اتریوم در توییتر تاریخ انتشار آپدیت بزرگ Dencun را اعلام کردند. هدف اصلی این به‌روزرسانی کاهش هزینه‌های شبکه لایه ۲ اتریوم است.

به گزارش Valx و به نقل از Cointelegraph; تاریخ به روز رسانی Dencun شبکه اتریوم مشخص شد. Nethermind، یکی از شرکت های متمرکز بر زیرساخت اتریوم، در تاریخ 8 فوریه (19 بهمن) در پستی در شبکه X اعلام کرد که هارد فورک دانکن برای ساعت 13:55:35 برنامه ریزی شده است زمان UTC دارد بعدازظهر 13 مارس 2024 (23 مارس) کار خود را آغاز می کند.

ارتقاء Dencun با معرفی فناوری به اشتراک گذاری Protodenc و فایل های حامل داده معروف به blobs، هزینه تراکنش در شبکه های لایه دو اتریوم را کاهش می دهد. تیم بیکو توسعه‌دهنده اصلی اتریوم اعلام کرد که زمان این به‌روزرسانی با اسلات 8,626,176 در این شبکه یکسان است. این تصمیم در نشست توسعه دهندگان اتریوم در 8 فوریه فاش شد. یک روز قبل از آن، Dencun با موفقیت در شبکه آزمایشی Holesky مستقر شد.

دستاورد آپدیت دانکن چیست؟

فناوری اشتراک گذاری Protodunk نوعی از شاردینگ است که تراکنش های Blob-carrying را پیاده سازی می کند. این تراکنش ها فضای بیشتری را برای بلاک ها در شبکه لایه دو اتریوم فراهم می کند. تراکنش های حامل Blob مانند تراکنش های معمولی با برخی داده های اضافی است. اشتراک گذاری Protodunk تعداد این تراکنش ها در هر بلوک را به 16 محدود می کند. حداکثر اندازه هر لکه 128 کیلوبایت است. پیش بینی می شود با استقرار آنها حدود دو مگابایت به فضای هر بلوک اضافه شود.

فیلیپ شومرز، رئیس زیرساخت Gnosis گفت که پیاده‌سازی موفق Dencun در شبکه اصلی اتریوم، هزینه‌های جمع‌آوری را تا 10 برابر کاهش می‌دهد. ویتالیک بوترین، بنیانگذار اصلی اتریوم، قبلا گفته بود که این شبکه بدون زیرساخت مقیاس پذیر نمی تواند تراکنش ها را ارزان تر کند.

لازم به ذکر است که دنکون خود شامل دو ارتقاء Deneb و Cancun می باشد و مهمترین آپدیت اتریوم پس از آپدیت Shapla در آوریل 2023 به حساب می آید. Shapla آپدیتی بود که برای اولین بار پس از تبدیل Ethereum را در شبکه Beacon فعال کرد. مکانیسم اجماع آن از PoW تا PoS.

نظر شما در مورد تاثیر این هارد فورک بر قیمت اتریوم چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا