تاثیر خواب ناکافی بر مغز کودکان چیست؟

رئیس بخش مغز و اعصاب بیمارستان کودکان مفید با اشاره به اهمیت خواب کافی در کودکان و نوجوانان توضیحاتی در خصوص افزایش کیفیت خواب ارائه کرد.

به گزارش جهان تیتر، محمدمهدی تصدی خواب کافی را یکی از مهم ترین عوامل رشد و نمو کودکان دانست و گفت: خواب عامل مهمی در رشد زبانی و جسمی، پیشرفت تحصیلی و ارتباط با والدین و دوستان است و کاهش میزان خواب مخرب است.

به گفته این استاد دانشگاه، تحقیقات زیادی در زمینه خواب انجام شده است و هنوز حقایق زیادی درباره این روند وجود دارد که نیاز به مطالعه دارد.

وی ادامه داد: کم خوابی در کوتاه مدت اثرات منفی گذرا بر رفتار بر جای می گذارد، اما اگر این محرومیت طولانی مدت و مزمن باشد، عوارض جدی در دوران رشد و نوجوانی به همراه دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خواب کمتر از 9 ساعت در کودکان را ناکافی دانست و افزود: خواب ناکافی در کودکان نوپا بین یک تا یک سال و نیم بیشترین تأثیر را بر روی لوب فرونتال که مرکز است دارد. احساسات، رفتار و اراده در مغز. و منجر به کاهش حافظه، اضطراب و مشکلات خلقی، ترس، کابوس و سرگردانی شبانه در خواب خواهد شد.

وی افزود: همچنین کم خوابی باعث بی قراری، افزایش استرس، فراموشی، اختلالات یادگیری، کاهش انگیزه، خودآزاری و حتی گاهی اوقات احتمال خودکشی را افزایش می دهد. از سوی دیگر، کودکانی که خواب کافی دارند خلاق تر، تمرکز و توانایی بیشتری در حل مسائل دارند.

به گفته رئیس بخش مغز و اعصاب بیمارستان کودکان مفید، کودکان چهار تا 12 ماهه باید 12 تا 16 ساعت، یک تا دو سال تا 10 تا 14 ساعت، سه تا پنج سال تا 9 تا 13 ساعت و از ابتدای سن مدرسه تا هشت تا 10 ساعت آنها باید شب بخوابند.

تاثیر خواب ناکافی بر مغز کودکان چیست؟

تسیمی با اشاره به اینکه بهره مندی از آغوش خانواده برای داشتن خواب باکیفیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: امروزه در بسیاری از خانواده ها پرستار وظیفه نگهداری از کودک را بر عهده دارد. بسیاری از جنبه های سلامت کودک از جمله خواب تحت تاثیر قرار می گیرد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی اظهار کرد: علاوه بر توجه به این موضوع، استفاده از وسایل الکترونیکی، وجود این وسایل در محل خواب کودک و درگیری های خانوادگی از جمله مواردی است که موارد مهمی که منجر به کاهش کیفیت خواب در کودکان می شود.

تصدی در پایان تاکید کرد: طبق بررسی های انجام شده، کنترل استفاده از وسایل الکترونیکی در کودکان زمانی امکان پذیر می شود که والدین نیز این موضوع را رعایت کنند. همچنین وجود آرامش در خانواده از بروز اختلالات خواب جلوگیری می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا