طرح بن سلمان برای ساخت پایتختی جدید!

عربستان سعودی در حال حاضر در حال گذراندن یک برنامه توسعه عظیم است و در حالی که نئوم به خوبی شناخته شده است، تنها یکی از 14 پروژه گیگا در این کشور است.

به گزارش اخبار تایمز؛ گیگا بخشی از برنامه چشم انداز 2030 ولیعهد محمد بن سلمان برای تغییر کشور است. هر بخش از این برنامه در مقیاس و جاه طلبی عظیم است و بسیاری از آنها مستقیماً توسط صندوق ثروت دولتی کشور، صندوق سرمایه گذاری عمومی، تأمین مالی می شوند. سایر برنامه ها مانند شهرک غیرانتفاعی محمد بن سلمان توسط خود ولیعهد تامین مالی می شود.

بسیاری از پروژه های گیگا مربوط به توسعه مناطق سنتی مانند مکه و جده یا پارک ملک سلمان در ریاض است. پروژه‌های دیگر گیگا در چندین سایت گسترده شده‌اند، از جمله پروژه مرکز شهر سعودی، که هدف آن ایجاد مراکز شهری در 12 شهر در سراسر پادشاهی است، و توسعه‌دهنده املاک روشن، که ماموریت ساخت 400000 خانه در سراسر عربستان را دارد.

تعداد زیادی از معماران غربی در حال طراحی برای پروژه های گیگا هستند.

 

طرح بن سلمان برای ساخت پایتختی جدید!

نئوم

بدون شک شناخته شده ترین پروژه گیگا عربستان، Neom بزرگترین و همچنین بحث برانگیزترین پروژه توسعه یافته در این پادشاهی است.

نیوم شهری در استان تبوک در شمال غربی عربستان سعودی خواهد بود که پیش بینی می شود در سال های آینده قابل سکونت باشد. قرار است از فناوری های هوشمند در این شهر استفاده شود و به عنوان یک مقصد گردشگری نیز خدمت کند. مقاله (The Line) در ژانویه 2021 از طرح این پروژه 170 کیلومتری در منطقه نئوم رونمایی کرد که قرار است یک میلیون شهروند بدون خودروهای معمولی در این شهر زندگی کنند.

طرح بن سلمان برای ساخت پایتختی جدید!

روشن

اگرچه روشن به اندازه نئوم شناخته شده نیست، اما به همان اندازه جاه طلب است. شرکتی که توسط صندوق سرمایه گذاری عمومی راه اندازی شده است وعده داده است که نرخ مالکیت خانه در عربستان سعودی را تا سال 2030 به 70 درصد افزایش دهد. برای این کار، او ساخت 400000 خانه را هدف قرار داده است.

پروژه روشن هم اکنون در حال انجام است و 6000 خانه ساخته شده و 27000 خانه در دست ساخت است. این پروژه همچنین شاهد ساخت 850 مسجد، 2400 مدرسه و کاشت یک میلیون درخت خواهد بود.

 

منبع: خبر آنلاین

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. مایی که اینارو می‌خونیم فقط حسرتیه که داره روز به روز بیشتر میشه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا