انتقاد معدنکاران به نحوه محاسبه و مصارف حقوق دولتی؛ درآمد حاصل باید صرف توسعه بخش معدن شود

بازار؛ گروه صنعت: موضوع حقوق دولتی معادن همچنان بحث برانگیز است چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند این موضوع در کشورهای دیگر رایج است اما آنچه باعث واکنش معدنچیان در ایران شده نحوه و میزان تعیین شده است.

تاثیر حقوق دولتی بر بازار سرمایه

به طوری که پیش از این، حسن حسینقلی، رئیس اتحادیه سرب و روی ایران در گفتگو با خبرنگار بازار اذعان داشت که در بسیاری از کشورهای جهان سود می کنند. یعنی می دانیم که معادن متعلق به دولت هاست اما باید درصدی از سود را بگیرند و وقتی سودی ندارد چرا دولت خود را ملزم به گرفتن حقوق مشخص شده دولتی می داند!؟

این در شرایطی است که حسین قلی معتقد است قطعا تاثیر این اقدامات را در بازار سرمایه خواهید دید و شاهد کاهش قیمت سهام شرکت های معدنی خواهید بود. این به این دلیل است که سود کاهش می یابد. به عبارت دیگر حقوق دولتی، افزایش حقوق صادرات، مالیات علی الحساب و هزاران هزینه دیگر که از معادن گرفته می شود مستقیماً بر بورس تأثیر می گذارد.

قرقی معدنکار کشور: طبق آنچه در قانون آمده است، محاسبه حقوق دولتی باید هر 3 سال یکبار اتفاق بیفتد تا معدنچیان برنامه ریزی کنند، بنابراین محاسبه سالانه اصل نیست.

از سوی دیگر «سجاد قرقی» یکی از معدنکاران کشور نیز در این خصوص به خبرنگار بازار گفت: در همه جای دنیا معدنچیان در این زمینه با دولت در حال مذاکره و مذاکره هستند، ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما معتقدیم. حقوق دولتی مشکلات متعددی دارد. اول نحوه محاسبه حقوق دولتی است، طبق آنچه در قانون آمده حقوق دولت باید هر 3 سال یکبار محاسبه شود تا معدنچیان برنامه ریزی کنند. محاسبه سالانه اصولی نیست.

مقاومت بخشی از بدنه دولت برای پیاده سازی نرم افزار حقوق دولتی

این معدنکار کشور همچنین بیان کرد: مورد بعدی که اهمیت بیشتری دارد، هزینه حقوق دولت است. بر اساس تبصره 4 ماده 14 قانون معادن و همچنین ماده 43 مصوبات برنامه توسعه کشور، کلیه منابع دریافتی از فعالیت های معدنی به استثنای مالیات و ارزش افزوده، مازاد دریافتی از معادن باید مسترد شود. و در خود معادن مصرف می شود، به این معنا که در بخش سرمایه گذاری در اکتشاف، ماشین آلات. در واقع دولت موظف است تمام درآمدهای بخش معدن را مجدداً در همان بخش سرمایه گذاری کند و برای توسعه بخش معدن هزینه کند.

قارقی افزود: این قانون در مورد حقوق دولتی است و چند سالی است که در اتاق بازرگانی پیشنهاد راه اندازی سامانه حقوق دولتی را به صورت الکترونیکی داده ایم، یعنی ضرایب افزایش و کاهش ضرایب و پارامترهای هر معدن محاسبه شود. به خصوص اینکه دو معدن کنار هم از نظر ذخایر، نسبت باطله برداری و مسائل مختلف با هم متفاوت هستند و طبیعتاً باید حقوق دولتی متفاوتی بپردازند، اما شاهد مقاومت های زیادی از سوی بدنه دولت هستیم. به دلیل عدم اجرای نرم افزار حقوق دولتی این هست. با وجود اصرار وزارت معادن بر این موضوع، اما هنوز عملی نشده است.

وی درباره آخرین تغییرات صادرات محصولات معدنی نیز گفت: همانطور که می دانید موضوع اصلی در این زمینه عوارض صادراتی است که از نیم درصد به 20 درصد افزایش یافته است که قطعا آسیب جدی به حوزه معدن وارد می کند. اصابت

حجم تولید مواد معدنی 5 کشور برتر در حوزه معدن

لازم به ذکر است که در حوزه معدن، کشورهایی مانند «چین، آمریکا، روسیه، کانادا و برزیل» بهترین کشورها در حوزه معدن محسوب می شوند. بر اساس آمارهای جهانی، چین پیشروترین کشور معدنی جهان است و حدود نیمی از فلزات و مواد معدنی جهان را تولید می کند. جالب است بدانید که حجم تولید مواد معدنی در این کشور سالانه حدود 218 میلیارد دلار است. بخش معدن این کشور سهم قابل توجهی در اقتصاد آن دارد و بیش از 8 میلیون نفر در آن اشتغال دارند. چین به خاطر ذخایر فراوان زغال سنگ، طلا و فلزات خاکی کمیاب که برای تولید فناوری ضروری هستند، شناخته شده است. این کشور همچنین دارای بزرگترین ذخایر تنگستن، قلع و سرب است.

از سوی دیگر، حجم تولید مواد معدنی آمریکا تا 121 میلیارد دلار است. در واقع، داده های جهانی نشان می دهد که ایالات متحده رتبه دوم را در بین کشورهای برتر معدنی جهان به دست آورده است. این کشور یک تولید کننده عمده زغال سنگ، مس، طلا، فسفات و مواد معدنی صنعتی با منابع معدنی متنوع و تاریخ عمیقاً ریشه دار در معدن است. صنعت معدن در ایالات متحده به طور قابل توجهی به اقتصاد این کشور کمک می کند، فرصت های شغلی را فراهم می کند و از جوامع محلی حمایت می کند.

داده های جهانی نیز نشان می دهد که روسیه سومین کشور برتر در حوزه معدن است و حجم تولید مواد معدنی در این کشور 55 میلیارد دلار است. در واقع، روسیه از نظر منابع معدنی غنی است، از جمله ذخایر قابل توجهی از زغال سنگ، سنگ آهن، نیکل، مس و الماس. صنعت معدن روسیه نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد و به درآمدهای صادراتی و اشتغال کمک می کند. این کشور دارای زیرساخت های استخراج مواد معدنی و فناوری های پیشرفته معدنی است. با این حال، چالش هایی مانند چارچوب های نظارتی پیچیده، عوامل ژئوپلیتیکی و ملاحظات زیست محیطی بر عملیات تاثیر می گذارد

از سوی دیگر، کانادا، دومین کشور بزرگ جهان، پیشرو در تولید طلا، نقره، اورانیوم، مس و نیکل است و در حال حاضر چهارمین کشور برتر در زمینه معدن است. در واقع صنعت معدن کانادا جزء لاینفک اقتصاد این کشور است که باعث جذب سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و کمک به صادرات می شود. کانادا چارچوب قانونی مشخصی دارد که بر حفاظت از محیط زیست، ایمنی و شیوه های معدنکاری مسئولانه تاکید دارد. با این حال، چالش‌های مربوط به حقوق بومی، دسترسی به زمین و نوسانات بازار، ملاحظات مستمری را برای صنعت ایجاد می‌کند. این در حالی است که بر اساس گزارش های جهانی حجم تولید مواد معدنی حدود 50 میلیارد دلار است. برزیل به عنوان پنجمین کشور معدنی جهان و بزرگ‌ترین کشور آمریکای جنوبی، تولیدکننده عمده سنگ آهن، بوکسیت، نیوبیم و تانتالیم است. صنعت معدن نقش مهمی در اقتصاد برزیل دارد و به اشتغال و درآمدهای صادراتی کمک می کند. در واقع بخش معدن کشور رشد قابل توجهی داشته که ناشی از سرمایه گذاری در زیرساخت ها و پیشرفت در فناوری های معدنی است و حجم تولید سالانه مواد معدنی در این کشور حدود 45 میلیارد دلار است. را

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا