افزایش قیمت نفت به بالای 81 دلار

قیمت نفت پس از افت قبلی در معاملات امروز اندکی بهبود یافت و به بالای 81 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش جهان تیتر؛ قیمت نفت در معاملات امروز، آخرین روز معاملات بازارهای جهانی، پس از کاهش شدید در ساعات اولیه معاملات و بیش از 2 درصد کاهش در روز پنجشنبه، اندکی بهبود یافت.

قیمت نفت دیروز کاهش یافت زیرا بازار انتظار کاهش بیشتر تولید از سوی اوپک پلاس را داشت.

هر بشکه نفت برنت با 22 سنت افزایش به 81.08 دلار رسید و هر بشکه نفت خام آمریکا با 24 سنت افزایش به 76.20 دلار معامله شد.

اوپک پلاس که 40 درصد از نفت جهان را تولید می کند، بر کاهش تولید متمرکز است تا از کاهش بیشتر قیمت ها جلوگیری کند. قیمت نفت از 98 دلار در اواخر سپتامبر در بحبوحه نگرانی ها در مورد رشد اقتصادی ضعیف در سال 2024 و احتمال مازاد عرضه کاهش یافته است.

عربستان سعودی، روسیه و سایر اعضای اوپک پلاس توافق کردند که تولید خود را به میزان 900 هزار بشکه در روز کاهش دهند، که بیش از 1.3 میلیون بشکه در روز است. در نتیجه کاهش تولید این گروه به 2.2 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

بانک گلدمن ساکس در پیش بینی خود در ماه دسامبر، روند قیمت نفت برنت را کمتر از برآورد قبلی اعلام کرد و این اقدام تولیدکنندگان نفت را یک «واکنش موقت» و «عملکرد دشوار» دانست.

به گفته این بانک، بازار انتظار کاهش بیشتر یا طولانی‌تر تولید و کاهش غیرارادی را داشت.

عربستان سعودی، روسیه، امارات متحده عربی، عراق، کویت، قزاقستان و الجزایر از جمله تولیدکنندگانی بودند که اعلام کردند در صورت اجازه شرایط بازار، کاهش تولید به میزان 2.2 میلیون بشکه در روز پس از سه ماهه اول حذف خواهد شد.

برزیل نیز اعلام کرده است که سال آینده به گروه اوپک پلاس می پیوندد اما این اقدام به معنای همراهی آن با کاهش تولید این گروه نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا